Zabiegi i metody

Masaż leczniczy

Masaż jest jedną z najstarszych dziedzin wiedzy lekarskiej, stosowaną już w Starożytności. Wywodzi się z Indii i Chin, gdzie stanowił naturalną metodę leczniczą. Rozwój masażu leczniczego nastąpił na początku XIX w. W miarę upływu lat rozwój chemii i farmacji przygłuszał stopniowo znaczenie naturalnych metod leczniczych. Dzisiejszych czasach zauważa się wielki renesans naturalnych metod leczniczych, a między innymi i masażu.
Masażem nazywamy oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na tkanki organizmu, przy biernym zachowaniu masowanego. Masażem leczniczym, nazwiemy taki sposób wykonywania masażu, który przyczyni się do poprawy psychofizycznej sprawności chorego. Znajduje on zastosowanie w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji chorób z zakresu ortopedii, neurologii, ginekologii, pediatrii i chorób wewnętrznych.

Rodzaje masażu

  •     klasyczny
  •     segmentarny
  •     limfatyczny
  •     masaż uciskowy BOA

Masaż klasyczny jest formą terapii, która wykorzystuje wpływ energii mechanicznej i kinetycznej na tkanki w celu wywołania odczynu. Dla uzyskania odczynu w organizmie poprzez masaż klasyczny – ręczny wykorzystuje się różne techniki masażu, inaczej zwane rękoczynami lub chwytami, które uwzględniają specyfikę  budowy oraz funkcję masowanych tkanek i narządów. Techniki te, to między innymi: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wałkowanie, wyciskanie, oklepywanie, wstrząsanie i wibracja. Techniki te bywają różnie nazywane i stosowane w różnej kolejności, w zależności od szkoły jaką reprezentują masażyści.

Masaż segmentarny umożliwia  leczenie czynnościowych zaburzeń organów przez oddziaływanie na odpowiednie strefy odruchowe i stwarza możliwość diagnostyki różnicowej. Masując odpowiednie obszar skóry i mięśni oddziałujemy poprzez łuk odruchowy na  zmienione chorobowo organy wewnętrzne. Masaż segmentarny cechują proste manualne techniki badania i zabiegów, a zatem oszczędzanie czasu pacjenta i terapeuty.

Masaż limfatyczny polega na przepchnięciu zaległej chłonki w kierunku węzłów limfatycznych i umożliwienie napływ świeżej, bogatej w tlen krwi tętniczej. Masaż limfatyczny stosowany jest przy: schorzeniach układu limfatycznego, ogólnie niskiej odporności organizmu (przewlekłe stany zapalne, przeziębienia), zapobiegawczo w chorobach nowotworowych (np. rak piersi u kobiet)

Masaż uciskowy BOA jest przeprowadzany przy użyciu mankietów uciskowych na kończyny dolne lub górne. każdy mankiet składa się z pięciu niezależnych sekcji ,które są wypełniane powietrzem. Ten rodzaj masażu tzw. presoterapia wpływa dodatnio na organizm poprzez: pobudzenie układu krążeniowego i limfatycznego, likwidację zastoin, wchłanianie obrzęków, ułatwienie odpływu krwi żylnej.

MECHANIZM DZIAŁANIA MASAŻU LECZNICZEGO
1. Działanie miejscowe

  • zwiększa przepływ krwi i cbłonki,
  • wytwarzane jest ciepło,
  • naczynia i mięśnie ulegają rozluźnianiu,
  • następuje przyspieszone usuwanie produktów przemiany materii.

2. Działanie odległe:

  • przyspieszone krążenie krwi i chłonki (tzw. teoria mechaniczna) (PG)
  • uwalnianie hormonów tkankowych: histamina, aminy, prostaglandyny, (tzw. teoria hormonalna), - pobudzanie wywołane zamianą energii mechanicznej na elektryczną z odruchowym pobudzaniem poprzez drogi nerwowe OUN. (obwodowy układ nerwowy)

 

Nowocześnie wyposażona sala
do ćwiczeń i terapii

Witamy na stronie Beavita.pl 

Na stronie internetowej Gabinetu Rehabilitacji Beavita.pl znajdziesz ofertę zabiegów rehabilitacyjnych, informacje na temat specjalistycznego sprzętu oraz jak można nas znaleźć.  Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszego gabinetu. Nowoczesny sprzęt, którym dysponujemy, jak również wykwalifikowany personel medyczny zapewni Państwu nawyższą jakość usług. Wykonujemy również zabiegi w ramach  kontraktu z NFZ.

Serdecznie zapraszamy!

Masz pytania?

Zapraszamy do korzystania z formularza kontaktowego.