Zabiegi i metody

Jontoforeza

Jontoforeza - (terapia jonowa, jonoforeza) metoda lecznicza, forma elektroterapii polegająca na wprowadzeniu cząstek obdarzonych ładunkiem elektrycznym - jonów - do organizmu przez skórę lub śluzówkę za pomocą odpowiedniego urządzenia emitującego galwaniczny prąd stały. Wykorzystuje się substancje, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej, czyli są elektrolitami.
Jest to zabieg polegający na wprowadzeniu do tkanek leku przy pomocy prądu stałego z wykorzystaniem efektu elektroforezy. Polega na umieszczeniu chorych tkanek pomiędzy elektrodami przyłożonymi bezpośrednio do skóry i nałożeniu na niej leku w postaci maści lub żelu. Wnikanie jonów leków odbywa się poprzez ujścia i wyprowadzenia  gruczołów łojowych i potowych. Jony po wniknięciu gromadzą się na granicy pomiędzy skorą właściwą a tkanką podskórną z skąd następnie lek jest rozprowadzany po całym organizmie za pomocą układu krwionośnego.

Ilość wprowadzonego leku jest proporcjonalna do natężenia prądu i czasu jego przepływu. Od anody wprowadzane są jony metali, alkaloidy, od strony katody aniony.

Jonoforeza jest stosowana w leczeniu zwyrodnieniowych i zapalnych schorzeń narządów ruchu, w uszkodzeniach nerwów, miejscowego zaburzeniach ukrwienia tkanek.

Przykładami substancji, które można aplikować w zabiegach jonoforezy są: hydrokortyzon, wapń, lidokaina, jod, magnez, histamina, butapirazol. Źródłem prądu dla zabiegów jonoforezy są urządzenia pozwalające kontrolować natężenie płynącego przez organizm prądu, zapewniające jednocześnie bezpieczeństwo i ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym.

Działa np. na:

  • blizny, przykurcze bliznowate
  • stany zapalne skóry, tkanek miękkich, małych stawów i pochewek ścięgnistych
  • nerwobóle, rwa kulszowa, bóle głowy
  • niepełny zrost kostny, obrzęki, uczulenia
  • obwodowe zaburzenia naczynioruchowe
  • zespół Sudecka
  • stany bólowe

Nowocześnie wyposażona sala
do ćwiczeń i terapii

Witamy na stronie Beavita.pl 

Na stronie internetowej Gabinetu Rehabilitacji Beavita.pl znajdziesz ofertę zabiegów rehabilitacyjnych, informacje na temat specjalistycznego sprzętu oraz jak można nas znaleźć.  Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszego gabinetu. Nowoczesny sprzęt, którym dysponujemy, jak również wykwalifikowany personel medyczny zapewni Państwu nawyższą jakość usług. Wykonujemy również zabiegi w ramach  kontraktu z NFZ.

Serdecznie zapraszamy!

Masz pytania?

Zapraszamy do korzystania z formularza kontaktowego.