Pole magnetyczne
Terapia pulsującym polem magnetycznym małej częstotliwości powoduje przemieszczanie się jonów, czego skutkiem jest hiperpolaryzacja błony komórkowej, co zwiększa wykorzystanie tlenu przez komórkę i tym samym wzmaga przemianę materii, szczególnie podczas zachodzących procesów energetycznych. Pole magnetyczne przenika przez wszystkie tkanki równomiernie. Zabiegi mogą być wykonywane poprzez ubranie, gips czy bandaże. Można stosować je również u pacjentów z endoprotezą, gdyż metal nie jest przeciwwskazaniem. Pole magnetyczne działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, pobudza przemianę materii, procesy oddychania komórkowego i regeneracji tkankowej. Usprawnia krążenie krwi, hamuje procesy destrukcyjne w stawach, przyspiesza gojenie ran. Dlatego pole magnetyczne zaleca się przede wszystkim przy chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów, rwie kulszowej, trudno gojących się ranach, jak również w stanach pourazowych.
Leczenie polem magnetycznym stosuje się również w przedłużającym się gojeniu ran i załamań, bólów głowy, ostrych i przewlekłych zapaleń oskrzeli i zatok.
W praktyce stwierdzono, że terapia polem magnetycznym powoduje uśmierzenie bólu, zapobieganie stanom zapalnym, rozluźnienie napiętych mięśni.
Najlepsze efekty uzyskano w schorzeniach:
- opóźnione leczenie złamania kości (po świeżych złamaniach, przyspiesza formowanie kostniny)
- kontuzje, zwichnięcia, skręcenia, uszkodzenia więzadeł, urazy ścięgien
- neuralgie, nerwobóle, nerwiaki, bóle fantomowe
- zaburzenia w krwioobiegu arteryjnym o charakterze obwodowym
- zespół Sudeck'a
- korzystne działanie na tkankę kostną i łączną (osteoporoza)
- w chorobach naczyń
- w leczeniu różnych form bólu